All Conferences, Programs, & Conference Committees (1996-Present)

Website Program Keynote Speakers:
  • Sean Hsiang-lin Lei, Academia Sinica, Taiwan
  • Christina Thomsen Thörnqvist, University of Gothenburg, Sweden
Organizing Committee:*
  • Teru Miyake (Chair), Nanyang Technological University
  • Andres Luco, Nanyang Technological University
  • Emi Okayasu, Nanyang Technological University
  • Chris Suhler, Nanyang Technological University
  • Olav Vassend, Nanyang Technological University
  • Chin Chua Fei, National University of Singapore
  • Lee Wang Yen, National University of Singapore
Program Committee:
  • Kant and Before:
  • Deborah Brown (Chair), University of Queensland Ahmed Al-Wisha, Claremont Graduate University Sylvia Berryman, University of British Columbia Margaret Anne Cameron, University of Victoria Milena Ivanova, Cambridge University Jack Zupko, University of Alberta
  • After Kant:
  • Karine Chemla (Chair), CNRS & Université Paris Diderot Michael Beaney, King’s College London Hasok Chang, Cambridge University Nadine de Courtenay, Université Paris Diderot Teru Miyake, Nanyang Technological University, Singapore
Website Design & Oversight:
  • Zvi Biener (Chair), University of Cincinnati
  • Marcus Adams, State University of New York – Albany
*Acknowledgement:
  • HOPOS 2020 was originally set to take place at Lingnan University in Hong Kong. Before the congress was relocated to Nanyang Technological University in September 2019, a tremendous amount of work and planning had been completed by the members of the Lingnan Local Organizing Committee. The HOPOS Steering Committee is incredibly grateful for the time and energy they invested in the congress.
  • Darrell Rowbottom (Chair), Lingnan University
  • Vinnie Cheung, Lingnan University
  • Jamin Asay, Hong Kong University
  • Dan Marshall, Lingnan University
  • Jiji Zhang, Lingnan University

Website

Program

Keynote Speakers:

  • Karen Detlefsen, University of Pennsylvania
  • Martin Kusch, University of Vienna

Organizing Committee:

  • Martin Lenz, University of Groningen (Chair)
  • Han Thomas Adriaenssen, University of Groningen
  • Laura Georgescu, University of Groningen
  • Leah Henderson, University of Groningen
  • Jan-Willem Romeijn, University of Groningen
  • Doina-Cristina Rusu, University of Groningen
  • Andrea Sangiacomo, University of Groningen

Program Committee:

  • Kant and Before:
  • Carla Rita Palmerino; Radboud University, Nijmegen (Chair)
  • Han Thomas Adriaenssen, University of Groningen
  • Delphine Bellis, University of Montpellier
  • Lisa Downing, The Ohio State University
  • James G. Lennox, University of Pittsburgh
  • Daniel Sutherland, University of Illinois at Chicago
  •  
  • After Kant:
  • Audrey Yap, University of Victoria (Chair)
  • Cristina Chimisso, Open University
  • Alexander Klein; California State University, Long Beach
  • Gregory Lavers, Concordia University
  • Thomas Staley, Virginia Tech
  • Paul Ziche, Utrecht University

Program

Website

Keynote Speakers:

  • Karine Chemla, ERC Project SAW & SPHERE, CNRS, and Université Paris Diderot
  • Thomas Uebel, University of Manchester

Organizing Committee:

  • Geoffrey Gorham, Macalester College (Co-Chair)
  • Alan Love, University of Minnesota (Co-Chair)
  • Victor Boantza, University of Minnesota
  • William Branson, St. Cloud State University
  • Roy Cook, University of Minnesota
  • Peter Distelzweig, University of St. Thomas
  • Janet Folina, Macalester College
  • David Miller, Iowa State University
  • Michael Shaffer, St. Cloud State University
  • Ed Slowik, Winona State University
  • Jos Uffink, University of Minnesota

Program Committee:

  • Kant and Before:
  • Maarten van Dyck, Ghent University (Chair)
  • Karen Detlefsen, University of Pennsylvania
  • Andrea Falcon, Concordia University
  • Sophie Roux, École Normale Supérieure, Paris
  • Marius Stan, Boston College
  • After Kant:
  • Lydia Patton, Virginia Tech (Chair)
  • Janet Folina, Macalester College
  • Greg Frost-Arnold, Hobart and William Smith Colleges
  • Matthias Neuber, Universität Tübingen
  • Jonathan Tsou, Iowa State University

Program

Website

Keynote Speakers:

  • Cristina Chimisso, The Open University
  • Dennis Des Chene, Washington University in St. Louis

Organizing Committee:

  • Maarten Van Dyck, Ghent University (Chair)
  • Erik Weber, Ghent University
  • Eric Schliesser, Ghent University
  • Stefaan Cuypers, KU Leuven
  • Willem Lemmens, University of Antwerp
  • Steffen Ducheyne, Free University Brussels

Organisation:

  • Liesbet De Kock, Laura Georgescu, Madalina Giurgea,
  • Albrecht Heeffer, Barnaby Hutchins, Iulia Mihai,
  • Bert Leuridan, Lucian Petrescu, Jo Van Cauter,
  • Marij van Strien, Dunja Seselja, Charles Wolfe

Program Committee:

  • Kant and Before:
  • Helen Hattab, University of Houston (Chair)
  • Jim Lennox, University of Pittsburgh
  • Emily Carson, McGill University
  • Steffen Ducheyne, Free University of Brussels
  • Eric Schliesser, Ghent University
  • Maarten Van Dyck, Ghent University
  • After Kant:
  • Elisabeth Nemeth, Universität Wien (Chair)
  • George Gale, University of Missouri – Kansas
  • Erich Reck, University of California Riverside
  • Alan Richardson, University of British Columbia
  • Thomas Uebel, The University of Manchester

Program

Website

Keynote Speakers:

  • Ian Hacking, University of Toronto
  • Heinrich von Staden, Institute for Advanced Study
  • Kathleen Okruhlik, University of Western Ontario

Organizing Committee:

  • Darren Abramson, Sina Adl, Micah Anshan,
  • Adriana Benzaquén, Samantha Copeland, Ford Doolittle,
  • Andrew Fenton, Mélanie Frappier, Lisa Gannett,
  • Letitia Meynell, Gordon McOuat, Kathryn Morris,
  • Lisa Mullins, Andrew Reynolds, Eve Roberts
  • Ian Stewart

Program Committee:

  • Kant and Before:
  • Eric Schliesser, Ghent (Chair)
  • Sylvia Berryman, UBC
  • Brad Inwood, Toronto
  • Gideon Manning, Caltech
  • Katherine Dunlop, Brown
  • After Kant:
  • Alan Richardson, UBC (Chair)
  • Uljana Feest, TU-Berlin
  • Melanie Frappier, U. King’s College
  • Lisa Gannett, Saint Mary’s University
  • Alex Klein; California State University, Long Beach

Program

Website

Keynote Speakers:

  • John Losee, Lafayette College
  • Rose-Mary Sargent, Merrimack College
  • Friedrich Steinle, Technical University of Berlin

Organizing Committee:

  • Karl Hall, CEU
  • Gábor Á. Zemplén, BME
  • István Bodnár, ELTE BTK/CEU
  • Gábor Betegh, CEU
  • Hanoch Ben-Yami, CEU
  • Friedrich Stadler, University of Vienna
  • Gábor Forrai, Miskolc University
  • András Máté, ELTE BTK
  • György Kampis, ELTE TTK
  • Tihamér Margitay, BME
  • Márta Fehér, BME
  • László Ropolyi, ELTE TTK
  • Péter Szegedi, ELTE TTK
  • Tamás Demeter, Miskolc University
  • Csaba Pléh, BME
  • János Tanács, BME

Program Committee:

  • Kant and Before:
  • James Lennox, University of Pittsburgh (Chair)
  • István Bodnar; ELTE, Budapest
  • George Gale, UMKC
  • Helen Hattab, Houston
  • Don Morrison, Rice
  • Erik Watkins, UCSD
  • After Kant:
  • Martin Carrier, Bielefeld (Chair)
  • Jean Gayon, Paris
  • Don Howard, Notre Dame
  • David Hyder, Ottawa
  • Jutta Schickore; University of Indiana, Bloomington
  • Friedrich Stadler, Vienna

Program

Website

Keynote Speakers:

  • Martin Carrier, Bielefeld University
  • Stephen Gaukroger, University of Sydney and University of Aberdeen
  • Margaret Schabas, University of British Columbia

Organizing Committee:

  • Alan Richardson, University of British Columbia (Chair)
  • Robert J. Deltete, Seattle University
  • Patrick McDonald, Seattle Pacific University
  • Lisa Shapiro, Simon Fraser University
  • Andrea Woody, University of Washington
  • Audrey Yap, University of Victoria

Program Committee:

  • Kant and Before:
  • Lisa Downing, Ohio State University (Chair)
  • Peter Anstey, University of Otago
  • Karen Detlefsen, University of Pennsylvania
  • Lisa Shabel, Ohio State University
  • Jutta Schickore, Indiana University
  • After Kant:
  • David Hyder, University of Ottawa (Chair)
  • John Beatty, University of British Columbia
  • Andreas Hüttemann, Westfälische Wilhelms-Universität Münster
  • Jean Leroux, University of Ottawa
  • Donald Morrison, Rice University

Program

Website

Keynote Speakers:

  • Anne Fagot-Largeault, Collège de France
  • Margaret Morrison, University of Toronto
  • Catherine Wilson; The Graduate Center, City University of New York

Organizing Committee:

  • Anastasios Brenner, Université Montpellier III (Chair)
  • Daniel Andler, Université Paris IV and École normale supérieure
  • Anouk Barberousse, CNRS (IHPST)
  • Michel Bourdeau, CNRS (IHPST)
  • Frédéric Fruteau de Laclos, Université Paris I
  • Jean Gayon, Université Paris I
  • Michaël Heidelberger, Universität Tübingen
  • Thierry Martin, Université de Franche Comté
  • Pierre Wagner, Université Paris I

Program Committee:

  • Jean Gayon, Université Paris I (Co-Chair)
  • Doug Jesseph, North Carolina State University (Co-Chair)
  • Roger Ariew, University of South Florida
  • Bernadette Bensaude-Vincent, Université Paris X
  • Joël Biard, Université François-Rabelais-Tours
  • Janet Folina, Macalester College
  • Dan Garber, Princeton University
  • Don Howard, University of Notre Dame
  • Paolo Mancosu, University of California at Berkeley
  • Marco Panza, CNRS (RESHEIS) and Universitat Pompeu Fabra
  • Warren Schmaus, Illinois Institute of Technology

Program

Keynote Speakers:

  • Bernadette Bensaude-Vincent, University of Paris 1, Panthéon Sorbonne
  • Daniel Garber, Princeton University
  • Alan Richardson, University of British Columbia

Organizing Committee:

  • David Stump, University of San Francisco (Chair)
  • R. Lanier Anderson, Stanford University
  • Michael Friedman, Stanford University
  • Paolo Mancosu; University of California, Berkeley
  • Thomas Ryckman; University of California, Berkeley

Program Committee:

  • Roger Ariew, Virginia Polytechnic Institute and State University (Co-Chair)
  • Menachem Fisch, Tel Aviv University (Co-Chair)
  • Jonathan Hodge, University of Leeds
  • Manfred Kuehn, University of Marburg
  • James Lennox, University of Pittsburgh
  • Alfred Nordmann; Technical University Darmstadt, University of South Carolina
  • Laura Snyder, St. John’s University

Program

Website

Keynote Speakers:

  • François Duchesneau, University of Montreal
  • Don Howard, University of Notre Dame

Organizing Committee:

  • Andrew Wayne, Concordia University (Chair)
  • Emily Carson, McGill University
  • Paul Dumouchel; University of Quebec, Montreal
  • Jean-Pierre Marquis, University of Montreal

Program Committee:

  • Emily Carson, Co-Chair, McGill University
  • Alan Richardson, Co-Chair, University of British Columbia
  • Roger Ariew, Virginia Polytechnic Institute and State University
  • John Beatty, University of Minnesota
  • Claudine Cohen, École des Hautes Études en Sciences Sociales (Paris)
  • Nadine de Courtenay, Conservatoire National des Arts et Métiers
  • Lisa Downing, University of Illinois at Chicago
  • Jean Leroux, University of Ottawa
  • Eric Lewis, McGill University
  • Margaret Schabas, York University

Program

Keynote Speakers:

  • Maria Luisa Dalla Chiara, University of Florence
  • Michael Friedman, Indiana University
  • Marina Frasca-Spada, Cambridge University
  • Lothar Schaeffer, University of Hamburg

Organizing Committee:

  • Friedrich Stadler, IVC/CIR
  • Angelika Rzihacek, Conference Secretary, IVC
  • Daria Mascha, IVC
  • Robert Kaller, IVC
  • Margit Kurka, CIR
  • Marianne Ertl, Department for Contemporary History

Program Committee:

  • Michael Heidelberger, Humboldt University Berlin (Co-Chair)
  • Friedrich Stadler, University of Vienna and IVC (Co-Chair)
  • Gary Hatfield, University of Pennsylvania
  • Don Howard, University of Notre Dame
  • Cassandra Pinnick, Western Kentucky University
  • Joelle Proust, CREA, École Polytechnique, Paris
  • G. A. John Rogers, University of Keele
  • Rose Mary Sargent, Merrimack College
  • Thomas Uebel, University of Manchester
  • Catherine Wilson, University of British Columbia

Program

Keynote Speakers:

  • Ernan McMullin, University of Notre Dame
  • Thomas Nickles; University of Nevada, Reno

Organizing Committee:

  • Phillip R. Sloan, University of Notre Dame

Program Committee:

  • Cassandra Pinnick, Western Kentucky University (Co-Chair)
  • Warren Schmaus, Illinois Institute of Technology (Co-Chair)
  • George Gale; University of Missouri, Kansas City
  • Douglas M. Jesseph, North Carolina State
  • Bill McKinney, Southeast Missouri State
  • Alan Richardson, University of British Columbia
  • Rose-Mary Sargent, Merrimack College
  • Thomas Uebel, London School of Economics

Program

Keynote Speakers:

  • Michael Friedman, Indiana University
  • Ronald Giere, University of Minnesota

Organizing Committee:

  • David Stump, University of San Francisco
  • Joseph C. Pitt, Virginia Tech

Program Committee:

  • Eric Palmer, Allegheny College
  • Dan Garber, University of Chicago
  • Don Howard, University of Kentucky
  • Bill McKinney, Southeast Missouri State University
  • Cassandra Pinnick, Western Kentucky University
  • Joseph C. Pitt, Virginia Tech
  • David Stump, University of San Francisco